Miliard złotych na wzrost pensji: rusza kolejny etap podwyżek dla pracowników uczelni publicznych

czwartek, 21 maja 2015

Ponad 1 mld złotych trafi w tym roku na podwyżki wynagrodzeń pracowników uczelni publicznych. Minister finansów na wniosek minister nauki podjął decyzję o uruchomieniu odpowiednich środków. Podwyżki dotyczą okresu od stycznia 2015 roku, a więc będą wypłacane z wyrównaniem.

W ciągu ostatnich trzech latach rząd zagwarantował dla szkolnictwa wyższego dodatkowe środki pozwalające na wzrost przeciętnych wynagrodzeń pracowników uczelni publicznych o 30 proc. – w każdym kolejnym roku średnio o 9,14 proc. Związane z tym łączne wydatki budżetu państwa wynoszą ok. 5,7 mld zł.

W 2013 roku rząd przeznaczył ponad 900 mln zł na podwyżki wynagrodzeń dla pracowników uczelni publicznych. W roku 2014 na podniesienia ich uposażenia przekazano kolejne 950 mln zł.

W tym roku z  miliarda złotych przeznaczonych na podwyżki, prawie 850 mln zł trafi głównie do uczelni publicznych nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego. Wzrost płac został przewidziany dla cywilnych pracowników uczelni publicznych (z wyłączeniem zatrudnionych w domach i stołówkach studenckich), a więc nie tylko dla nauczycieli akademickich.

Tagi: podwyżki na uczelniach, podwyżki

Pobierz darmowe oprogramowanie
do przeglądania plików